phpMyAdmin 3.4.9-dev - en to bn translation catalogue (314 entries)

en:  ... delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
bn:  ... ব্যাবহারকারীর টেবিলগুলো থেকে পুরাতনটি মুছে ফেল এবং এরপর সুবিধাসমূহ পুনরায় লোড কর

en:  ... delete the old one from the user tables.
bn:  ...ব্যাবহারকারীর টেবিলগুলো থেকে পুরাতনটি মুছে ফেল

en:  Note: MySQL privilege names are expressed in English
bn: নোটঃ MySQL সুবিধাসমূহের নাম ইংরেজীতে প্রকাশ করা হয়   Note: MySQL privilege names are expressed in English

en:  Row size
bn:  সাড়ির আকার

en: %s databases have been dropped successfully.
bn: %s ডাটাবেজসমূহ সফলভাবে মুছে ফেলা হয়েছে

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
bn: %s দিন, %s মাস, %s মিনিট and %s সেকেণ্ড

en: %s has been disabled for this MySQL server.
bn: MySQL সার্ভার এর জন্য  %s বন্ধ করা হয়েছে .

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
bn: %s MySQL সার্ভার এর ডিফল্ট ষ্টোরেজ ইঞ্জিন

en: ... keep the old one.
bn: ... পুরাতনটা রেখে দাও

en: A primary key has been added on %s
bn: একটি প্রাইমারী কী যোগ করা হয়েছে  %s

en: Aborted
bn: বাদ দেওয়া হল

en: Access denied
bn: প্রবেশ নিষেধ

en: Add %s
bn: সংযুক্ত %s

en: Add AUTO_INCREMENT value
bn: AUTO_INCREMENT এর মান সংযুক্ত করুন

en: Add a new User
bn: একটি নতুন ইউজার যোগ করুন

en: Add constraints
bn: constraints সংযুক্ত করুন

en: Add privileges on the following database
bn: নিচের ডাটাবেইজ এ সুবিধাসমূহ যোগ কর

en: Add privileges on the following table
bn: নিচের টেবিল এ সুবিধাসমূহ যোগ কর

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
bn: খোঁজার শর্ত যোগ কর (body of the "where" clause):

en: Add to index &nbsp;%s&nbsp;column(s)
bn: Index এ যোগ কর  &nbsp;%s&nbsp;column(s)

en: Alter table order by
bn: টেবিল অর্ডার পরিবর্তন কর

en: An index has been added on %s
bn: একটি Index যোগ করা হয়েছে  %s

en: Analyze table
bn: টেবিল বিশ্লেষণ কর

en: And
bn: এবং

en: Any
bn: যেকোন

en: Any host
bn: যেকোন হোষ্ট

en: Any user
bn: যেকোন ব্যাবহারকারী

en: Apr
bn: এপ্রিল

en: Arabic
bn: আরবী

en: Armenian
bn: আরমেনিয়ান

en: At Beginning of Table
bn: টেবিলের শুরুতে

en: At End of Table
bn: টেবিলের শেষে

en: Aug
bn: আগস্ট

en: B
bn: বাইট

en: Back
bn: পিছনে

en: Baltic
bn: ব্যাল্টিক

en: Begin
bn: শুরু

en: Binary
bn: বাইনারী

en: Binary - do not edit
bn: বাইনারী -সম্পাদনা করবেন না

en: Binary log
bn: বাইনারী লগ

en: Bookmark %s created
bn: বুকমার্ক %s তৈরী করা হয়েছে

en: Bookmark this SQL query
bn: এই SQL query টি বুকমার্ক করুন

en: Bookmarked SQL query
bn: বুকমার্ক করা SQL query

en: Browse
bn: ব্রাউজ করুন

en: Browse distinct values
bn: নির্দিষ্ট মান ব্রাউজ করুন

en: Bulgarian
bn: বুলগেরিয়ান

en: Busy pages
bn: ব্যাস্ত পাতাসমূহ

en: CREATE DATABASE before copying
bn: কপি করার আগে ডাটাবেজ় তৈরী কর

en: Cannot connect: invalid settings.
bn: সংযোগ স্থাপন করা যায়নিঃ invalid settings.

en: Cannot log in to the MySQL server
bn: MySQL সার্ভার এ লগ ইন করা যায়নি

en: Change Login Information / Copy User
bn: লগ ইন তথ্য পরিবর্তন কর অথবা ব্যাবহারকারী কপি করChange Login Information / Copy User

en: Change password
bn: পাসওয়ার্ড পরিবর্তন কর

en: Character set of the file:
bn: ফাইল এর অক্ষরসমূহঃ

en: Check All
bn: সব পরীক্ষা করুন

en: Check Privileges
bn: সুবিধাসমূহ পরীক্ষা করুন

en: Check table
bn: টেবিল পরীক্ষা কর

en: Check tables having overhead
bn: ওভারহেড সহ টেবিল পরীক্ষা কর

en: Column
bn: কলামের

en: Column names
bn: কলামের নাম

en: Column-specific privileges
bn: কলাম নির্দিষ্ট সুবিধাসমূহ

en: Command
bn: নির্দেশ

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: Compression
bn: সংকোচন

en: Connections
bn: সংযোগসমূহ

en: Copy database to
bn: ডাটাবেজ কপি করঃ

en: Could not load export plugins, please check your installation!
bn: এক্সপোর্ট প্লাগ ইন লোড করা যায়নি, আপনার ইন্সষ্টলেশন পরীক্ষা করুন

en: Could not load import plugins, please check your installation!
bn: ইমপোর্ট প্লাগ ইন লোড করা যায়নি, আপনার ইন্সষ্টলেশন পরীক্ষা করুন

en: Create
bn: তৈরী করুন

en: Create PHP Code
bn: PHP কোড তৈরী করুনCreate PHP Code

en: Create a new index
bn: একটি নতুন ইন্ডেস্ক তৈরী কর

en: Create a new user with the same privileges and ...
bn: একই সুবিধা সহ নতুন আরেকটি ব্যাবহারকারী তৈরী করুন...

en: Create a page
bn: একটি নতুন পাতা তৈরী কর

en: Create database with same name and grant all privileges
bn: একই নামে ডাটাবেজ তৈরী কর এবং সকল সুবিধাসমূহ মঞ্জুর করCreate database with same name and grant all privileges

en: Create new database
bn: নতুন ডাটাবেজ় তৈরী কর

en: Create table on database %s
bn: %s ডাটাবেজ় এ নতুন টেবিল তৈরী কর

en: Creation of PDFs
bn: পিডিএফ সমূহ তৈরী

en: Creation/Update/Check dates
bn: তইরী/আপডেট/তারিখ পরীক্ষা কর

en: Criteria
bn: ক্ষেত্র

en: Czech
bn: চেক

en: Czech-Slovak
bn: চেক-স্লোভাক

en: Danish
bn: ড্যানিশ

en: Data
bn: ডাটা

en: Data Dictionary
bn: ডাটা অভিধান

en: Data files
bn: ডাটা ফাইলসমূহ

en: Data only
bn: শুধু ডাটা

en: Database
bn: ডাটাবেজ

en: Database %s has been copied to %s
bn: %s ডাটাবেজ়  %s তে কপি করা হয়েছে

en: Database %s has been dropped.
bn: %s ডাটাবেজ মুছে ফেলা হয়েছে

en: Database %s has been renamed to %s
bn: %s ডাটাবেজটির নাম পরিবর্তন করে %s নাম দেওয়া হয়েছে

en: Database comment:
bn: ডাটাবেজ মন্তব্যসমূহঃ

en: Database export options
bn: ডাটাবেজ এক্সপোটঁ করার সুবিধাসমূহ

en: Database for user
bn: ব্যাবহারকারীর জন্য ডাটাবেজ

en: Database-specific privileges
bn: ডাটাবেজ-নির্দিষ্ট সুবিধাসমূহ

en: Databases
bn: ডাটাবেজসমূহ Databases

en: Databases statistics
bn: ডাটাবেজসমূহের পরিসংখ্যান

en: Dec
bn: ডিসেম্বর

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Deleting %s
bn: %s মুছে ফেলা হচ্ছে

en: Description
bn: বর্ণনা

en: Dirty pages
bn: নোংরা পাতাসমূহ

en: Disabled
bn: বন্ধ করা হয়েছে

en: Display Features
bn: বৈশিষ্ট্যসমূহ প্রদর্শন কর

en: Display all tables with the same width
bn: সব টেবিল সমান প্রশস্থতাসহ প্রদর্শন করুন?

en: Display order:
bn: ক্রম প্রদর্শন কর

en: Displaying Column Comments
bn: কলামের মন্তব্য প্রদর্শন করা হচ্ছে

en: Do you really want to
bn: আপনি কি সত্যি চান?

en: Documentation
bn: বর্ণনা

en: Drop
bn: মুছে ফেল

en: Drop the databases that have the same names as the users.
bn: ব্যাবহারকারীর নামে নাম এমন ডাটাবেজসমূহ মুছে ফেল

en: Dump has been saved to file %s.
bn: ডাম্প  %s ফাইল এ সেভ করা হয়েছে

en: Dumping data for table
bn: টেবিল এর জন্য ডাটা ডাম্পিং করুন

en: Edit
bn: সম্পাদনা কর

en: Edit Privileges
bn: সুবিধাসমূহ সম্পাদনা কর

en: Edit next row
bn: পরবর্তী সাড়ি সম্পাদনা করুন

en: EiB
bn: এক্সাবাইট

en: Empty
bn: খালি

en: Enable Statistics
bn: পরিসংখ্যান চালু কর

en: Engines
bn: ইঞ্জিনসমূহ

en: English
bn: ইংরেজী

en: Error
bn: ভূল

en: Error in ZIP archive:
bn: ZIP archive: এ ভূল আছে

en: Explain SQL
bn: SQL ব্যাখ্যা কর

en: Extra
bn: অতিরিক্ত

en: Failed attempts
bn: ব্যার্থ হওয়া চেষ্টাসমূহ

en: Failed to fetch headers
bn: হেডার নিয়ে আসতে ব্যর্থ হয়েছে

en: Feb
bn: ফেব্রুয়ারী

en: File could not be read
bn: ফাইল পড়া যায়নি

en: Font size
bn: ফন্ট এর আকার

en: Format
bn: ফরমেট

en: Format of imported file
bn: ইম্পোর্ট করা ফাইল ফরমেট কর

en: Free pages
bn: ফ্রী পাতাসমূহ

en: Fri
bn: শুক্রবার

en: Function
bn: ফাংশন

en: Functions
bn: ফাংশনসমূহ

en: Generate
bn: তৈরী কর

en: Generate Password
bn: পাসওয়ার্ড তৈরী কর

en: Generation Time
bn: তৈরী করার জন্য সময়

en: Georgian
bn: জরজীয়ান

en: German
bn: জার্মান

en: GiB
bn: গিগাবাইট

en: Go
bn: যাও

en: Go back to previous page
bn: পূর্বের পাতায় ফিরে যাও

en: Go back to this page
bn: এই পাতায় ফিরে যাও

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%)
bn: Grant all privileges on wildcard name (username_%)

en: Greek
bn: গ্রীক

en: Hebrew
bn: হীব্রূ

en: Home
bn: মূল পাতা

en: Host
bn: হোষ্ট

en: Hungarian
bn: হাংগেরিয়ান

en: ID
bn: আইডি

en: Import
bn: ইম্পোর্ট কর

en: Import files
bn: ফাইল ইম্পোর্ট কর

en: Import has been successfully finished, %d queries executed.
bn: ইম্পোর্ট সফলভাবে সম্পন্ন হয়েছে। %d সংখ্যক query সম্পাদন করা হয়েছে

en: Index
bn: ইন্ডেস্ক

en: Index %s has been dropped
bn: %s ইন্ডেস্ক মুছে ফেলা হয়েছে

en: Index name:
bn: ইন্ডেস্ক নামঃ

en: Index type:
bn: ইন্ডেস্ক এর ধরনঃ

en: Indexes
bn: ইন্ডেস্ক সমূহ

en: Information
bn: তথ্য

en: Insert another new row
bn: নতুন আরেকটি সাড়ি যোগ করুন

en: Jan
bn: জানুয়ারী

en: Jul
bn: জুলাই

en: Jun
bn: জুন

en: KiB
bn: কিলোবাইট

en: Korean
bn: কোরিয়ান

en: Label
bn: লেবেল

en: Language
bn: ভাষা

en: Last update
bn: সর্বশেষ আপডেট

en: Let every user access this bookmark
bn: সব ব্যাক্তিকে এই বুকমার্কটি দেখার সুযোগ দিন

en: Link not found
bn: লিংক পাওয়া যায়নি

en: Links to
bn: সংযুক্তি হবে

en: Local
bn: লোকাল

en: Log in
bn: লগ ইন

en: Log name
bn: লগ নাম

en: Log out
bn: লগ আউট

en: MIME type
bn: মাইম এর ধরন

en: Mar
bn: মার্চ

en: May
bn: মে

en: May be approximate. See [a@./Documentation.html#faq3_11@Documentation]FAQ 3.11[/a]
bn: হয়ত আনুমানিক। FAQ ৩.১১ দেখ।

en: MiB
bn: মেগাবাইট

en: Mon
bn: সোমবার

en: Name
bn: নাম

en: Next
bn: পরবর্তী

en: No
bn: না

en: No Password
bn: কোন পাসওয়ার্ড নাই

en: No Privileges
bn: কোন সুবিধা নাই

en: No blob streaming server configured!
bn: কোন blob ষ্ট্রিমিং সার্ভার কানফিগার করা নাই!

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [a@./Documentation.html#faq1_16@Documentation]FAQ 1.16[/a].
bn: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See FAQ 1.16.

en: No databases
bn: কোন ডাটাবেজ নাই

en: No tables found in database.
bn: ডাটাবেজ এ কোন টেবিল পাওয়া যায়নি।

en: No users selected for deleting!
bn: মুছে ফেলার জন্য কোন ব্যাবহারকারী চিহ্নিত করা হয়নি

en: None
bn: কোনটিই নয়

en: Nov
bn: নভেম্বর

en: Null
bn: খালি

en: OK
bn: ঠিক আছে

en: Oct
bn: অক্টোবর

en: Official Homepage
bn: Official phpMyAdmin Homepage

en: Operator
bn: অপারেটর

en: Optimize table
bn: টেবিল অপটিমাইজ করুন

en: Or
bn: অথবা

en: Original position
bn: প্রকৃত অবস্থান

en: Page number:
bn: পাতার সংখ্যাঃ

en: Pages containing data
bn: ডাটাসহ পাতাসমূহ

en: Paper size
bn: পাতার আকার

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: Password:
bn: পাসওয়ার্ড

en: Persian
bn: পারসিয়ান

en: PiB
bn: পেটাবাইট

en: Please choose a page to edit
bn: অনুগ্রহ করে সম্পাদনা করার জন্য একটি পাতা নির্বাচন করুন

en: Please configure the coordinates for table %s
bn: দয়া করে %s টেবিল এর অবস্থান কনফিগার করুন

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'...<br />If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
bn: Please enter the values for transformation options using this format: 'a','b','c'...<br />If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').

en: Polish
bn: পোলিশ

en: Position
bn: অবস্থান

en: Previous
bn: পূর্ববর্তী

en: Primary
bn: প্রাথমিক

en: Print
bn: প্রিন্ট কর

en: Received
bn: গৃহীত

en: Rename database to
bn: ডাটাবেজ রিনেম কর

en: Rename table to
bn: টেবিল রিনেম করুন

en: Repair table
bn: টেবিল রিপেয়ার করুন

en: Repair threads
bn: থ্রেড রিপেয়ার করুন

en: Replace existing bookmark of same name
bn: একই নামের বর্তমান বুকমার্ক প্রতিস্থাপন করুন

en: Reset
bn: রিসেট করুন

en: Romanian
bn: রোমানিয়ান

en: Row length
bn: সাড়ির দৈর্ঘ্য

en: Russian
bn: রাশিয়ান

en: Sat
bn: শনিবার

en: Save
bn: সেভ করুন

en: Save as file
bn: ফাইল হিসেবে সেভ করুন

en: Search
bn: খুঁজুন

en: Search in database
bn: ডাটাবে এ খুজুঁনSearch in database

en: Select All
bn: সব সিলেক্ট করুন

en: Select Tables
bn: টেবিল সিলেক্ট করুন

en: Sep
bn: সেপ্টেমবর

en: Server
bn: সার্ভার

en: Server ID
bn: সার্ভারের আইডি

en: Server:
bn: সার্ভার

en: Servers
bn: সার্ভারসমূহ

en: Show
bn: দেখান

en: Show all
bn: সবগুলো দেখাও

en: Show color
bn: রং দেখান

en: Show processes
bn: প্রসেসসমূহ দেখান

en: Showing bookmark
bn: বুকমার্ক দেখান

en: Size
bn: আকার

en: Sort
bn: সাজাঁন

en: Sorting
bn: সাজাঁন

en: Status
bn: অবস্থা

en: Structure and data
bn: গঠনপ্রণালী এবং তথ্য

en: Structure only
bn: শুধুই গঠনপ্রণালী

en: Sum
bn: যোগফল

en: Sun
bn: রবিবার

en: Swedish
bn: সুইডিশ

en: Switch to copied database
bn: অনুলিপি ডাটাবেজ এ পরিবর্তিত হবে

en: Table
bn: টেবিল

en: Table %s has been copied to %s.
bn: %s টেবিল %s তে কপি করা হয়েছে

en: Table comments
bn: টেবিলের মন্তব্য সমূহ

en: Tables
bn: টেবিলসমূহ

en: The bookmark has been deleted.
bn: বুকমার্কটি মুছে ফেলা হয়েছে

en: The current page has references to tables that no longer exist. Would you like to delete those references?
bn: এই পাতায় এমন পাতার রেফারেন্স আছে যার অস্তিত্ব আর নেই। আপনি কী রেফারেন্সসমূহ মুছে ফেলতে চান? The current page has references to tables that no longer exist. Would you like to delete those references?

en: The database name is empty!
bn: ডাটাবেজ এর নাম দেওয়া হয়নি

en: The host name is empty!
bn: হোষ্ট নাম পূরন করা হয়নি

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
bn: The number of doublewrite writes that have been performed and the number of pages that have been written for this purpose.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
bn: The number of fsyncs writes done to the log file.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
bn: The number of doublewrite writes that have been performed and the number of pages that have been written for this purpose.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
bn: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAY queues.

en: The password is empty!
bn: পাসওয়ার্ড দেওয়া হয়নি

en: The row has been deleted
bn: সারিটি মুছে ফেলা হয়েছে

en: The table name is empty!
bn: টেবিল এর নাম পূরন করা হয়নি

en: The target browser window could not be updated. Maybe you have closed the parent window, or your browser's security settings are configured to block cross-window updates.
bn: চিহ্নিত ব্রাউজার উইন্ডো হালনাগাদ করতো পারছে না। হয়তোবা আপনি জনক উইন্ডোটি বন্ধ করেছেন, অথবা আপনার ব্রাউজার এর নিরাপত্তা সেটিংস্ এমন ভাবে কনফিগার করা আছে যে দুটি উইন্ডোর এক সাথে হালনাগাদ করাকে বাধা দিবে।

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
bn: এই MySQL সার্ভার  %s ধরনের স্টোরেজ ইঞ্জিন সমর্থন করেনা.

en: This is not a number!
bn: এটি কোন সংখ্যা না

en: Thu
bn: বৃহস্পতিবার

en: TiB
bn: টেরাবাইট

en: Time
bn: সময়

en: Total
bn: মোট

en: Tue
bn: মঙ্গলবার

en: Type
bn: ধরন

en: Unicode
bn: ইউনিকোড

en: Unselect All
bn: সবগুলো অনির্বাচিত হোক

en: Usage
bn: ব্যাবহার

en: Use LOCAL keyword
bn: লোকাল কী-ওয়ার্ড ব্যাবহার করুন

en: Use Tables
bn: টেবিল ব্যাবহারকারী

en: Use this value
bn: এই মান ব্যাবহার করুন

en: User name
bn: ব্যাভারকারীর নাম

en: Username:
bn: ব্যাবহারকারী

en: Value
bn: মান

en: Variable
bn: চলক

en: Variables
bn: চলকসমূহ

en: View dump (schema) of database
bn: ডাটাবেজ ওর (schema) ভান্ডারটি দেখা হোক

en: View only
bn: শুধু দেখ

en: Wed
bn: বুধবার

en: Without PHP Code
bn: PHP কোড ছাড়া

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: You are about to DESTROY a complete database!
bn: আপনি একটি সম্পূর্ন ডাটাবেজ প্রায় মুছে ফেলছেন

en: You have added a new user.
bn: আপনি একটি নতুন ইউজার যোগ করেছেন

en: You have to choose at least one column to display
bn: আপনাকে প্রদর্শন করার জন্য কমপক্ষে একটি কলাম নির্দিষ্ট করতে হবে

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
bn: সম্ভবত আপনি কনফিগারেশন ফাইল তৈরী করেননি। আপনি  %1$ssetup script%2$s ব্যাবহার করে একটি তৈরী করতে পারেন

en: Your configuration file contains settings (root with no password) that correspond to the default MySQL privileged account. Your MySQL server is running with this default, is open to intrusion, and you really should fix this security hole by setting a password for user 'root'.
bn: Your configuration file contains settings (root with no password) that correspond to the default MySQL privileged account. Your MySQL server is running with this default, is open to intrusion, and you really should fix this security hole.

en: all words
bn: সব শব্দ

en: and then
bn: এবং তারপর

en: database-specific
bn: ডাটাবেজ-নির্দিষ্ট

en: dictionary
bn: অভিধান

en: dynamic
bn: ডায়নামিক

en: horizontal
bn: আনুভূমিক

en: multilingual
bn: বহুভাষী

en: no description
bn: কোন বর্ণনা নাই

en: not OK
bn: ঠিক নাই

en: pages
bn: পাতাসমুহ

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
bn: phpMyAdmin MySQL server এ সংযোগ স্থাপনের চেষ্টা করেছিল, এবং সার্ভার সেই প্রচেষ্টা প্রত্যাখান করেছে।  আপনার  config.inc.php ফাইল এর হোষ্ট,ইউজারনেম আর পাসওয়ার্ড পরীক্ষা করুন এবং তা আপনার Mysql সার্ভারের অ্যাডমিনিষ্টেট্রররের দেওয়া তথ্যের অনুরুপ কিনা তা নিশ্চত করুন।

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
bn: phpMyAdmin %s থ্রেড কে বন্ধ করতে পারেনি। সম্ভবত এটি আগেই বন্ধ করা হয়েছে

en: total
bn: মোট

en: unknown
bn: অজানা

en: vertical
bn: লম্ব
